Vše o altánech

Co je to altán?

Mohou být ze dřeva, z kovu i z cihel. Mohou se po nich pnout okrasné květiny, mohou být docela obyčejné, ale i bohatě dekorované. Altány se po světě rozšířily zejména v 18. a 19. století a proměnily parky i zahrady v romantická místa. Malé zahradní stavby dodávají punc každé zeleni

Altánem se rozumí obvykle malá ozdobná stavba umístěná v zahradě nebo v parku, jež je určená zejména pro oddech, rekreaci a relaxaci lidí. S altány se můžete setkat i ve volné přírodě a to nejčastěji na turisticky zajímavých místech, třeba s krásnou vyhlídkou, kde altán plní funkci vyhlídkové terasy apod. Naopak lázeňské altány velmi často slouží jako kryté pódium pro vystoupení lázeňských orchestrů.

V případě, že si chcete na svém pozemku postavit altán, který bude mít zastavěnou plochu do 25m2, není třeba žádat o stavební povolení ani ohlášení, musíte však zažádat o územní souhlas nebo rozhodnutí.

Jak si mám vybrat zahradní altán?

U nás nabízíme dřevěné altány různých stylů a velikostí a vždy si vyberete pro Vás ten nejvhodnější. Volba tvaru by se měla odvíjet od typu místa a umístění, domu či zahrady, kde bude altán umístěn, tak aby zapadal do celkového „pohledu“. Dodáme Vám altány různých tvarů, jako kulaté, čtvercové, obdélníkové, šesti, osmi či více úhelníkové.

Velikost altánu se převážně odvíjí od možností, které skýtá zahrada či pozemek, kde bude altán postaven. Altán, který skýtá více prostoru pro možnosti relaxace či posezení s přáteli, pro které je tato stavba převážně určena, takže platí, že čím větší, tím lepší. Navíc možnost si umístit pohodlné posezení, gril, houpací křeslo či houpací síť, je k nezaplacení.

Historie altánů

Image

První altány se objevily už ve starověkých říších. Stávaly v zahradách v Egyptě i Číně před více než 5000 lety. Vesměs se jednalo o stavby, které poskytovaly přístřešek, ale neměly žádné stěny. Altány tak tvořily sloupy, které podpíraly střechu.

Altány se stavěly i během středověku, ale dnes se nám zachovaly spíše stavby vybudované až v18. nebo 19. století. Známé jsou zejména z Britských ostrovů nebo Francie, ale najdeme je i v některých zámeckých zahradách v Česku, případně ve veřejných parcích.

Befit

Pancia s.r.o.
IČ: 17221102

Kaprova 42/14, Staré Město, 110 00 Praha 1

©2023 Pancia. All Rights Reserved. Hosted on MyDreams VPS server

Search